Mick & Bike

THE BIG BIKE THEORY

Eddy Merckx – Kanibal

Eddy Merckx

Eddy Merckx

Pierwsze wrażenia, tuż po otwarciu książki i „pożarciu” prologu najlepiej oddaje olimpijska dewiza (o której Daniel Friebe wspomina na początku) „szybciej, wyżej, silniej”. Ta książka jest szybsza, wyższa i silniejsza od innych biografii. Nie pozwala Ci na prywatne życie. Jest jak początek znajomości z Twoją przyszłą żoną, jak pierwsze chwile zauroczenia – ona naprawdę nie pozwala na odłożenie jej nawet na sekundę na bok. Nie jest to spowodowane tym, że producenci książki zastosowali jakieś nowe lepkie materiały na wykończenie okładek, ale po prostu chcesz z nią spędzać każdą chwilę. Jednocześnie boisz się, że ta znajomość przez tą intensywność skończy się zbyt szybko.

Ale to nic.

Eddy Merckx

Eddy Merckx

Nie jest to typowa biografia, jest to książka raczej o tym jak postrzegano Eddy’ego Merckx’a w środowisku, co takiego wniósł do kolarstwa, czy raczej jak to określa autor  – jak zniszczył on peleton swoich czasów. Książka ta to próba analizy wpływu psychiki tego wielkiego kolarza na to jak jeździł, jak również tego jak jego uzależnienie od zwyciężania wpływało na jego psychikę.

Eddy Merckx

Eddy Merckx

Daniel Friebe przez większą część książki pokazuje nam niezwyciężonego „rowerzystę”, który ma ogromny problem, a jednocześnie ten problem to Jego największe błogosławieństwo – nienasycony głód zwycięstwa. Zazwyczaj, gdy czytam biografię kogoś pokroju Eddy Merckx’a – Mozarta kolarstwa – chcę być, choć w jednym procencie taki jak on. Po lekturze tej książki wiem, że podziwiam Merckx’a za wiele rzeczy: wolę zwycięstwa, pracowitość, charyzmę, jasny cel w życiu i całkowite oddanie sie temu celowi – ale nie jestem przekonany, czy naprawdę było warto tak poświęcać swoje zdrowie? Sam autor biografii nie może się chyba zdecydować na zajęcie jednoznacznego stanowiska. Dopiero na ostatnich dziesięciu stronach prezentuje tą stronę Kanibala, którą zawsze łączyłem z kolarstwem, tzn. radość z jazdy.

Eddy Merckx

Eddy Merckx

(Photo: Chris Crisman from: http://www.bicycling.com)

Przez całą książkę ciągną się opowieści wielu rywali Merckx’a i Jego współpracowników (sama linia między rywalem a współpracownikiem w tym przypadku jest bardzo płynna), które pokazują „nagiego króla” – władczego i dążącego do sukcesu za wszelką cenę. Wszystkie te historie tworzą bardzo przyjemną fabułę, jednakże są one umiejscowione jakby obok życia wielkiego Merckx’a, a jednocześnie pokazują jego ciemną, egocentryczną stronę. Jest to wynikiem zapewne tego, że Daniel Friebe swoją wiedzę o Eddym Merckx’ie czerpał – między innymi- z rozmów z innymi kolarzami pokolenia, Merckx’a, którzy także są egocentrykami.

Mój odbiór tej biografii nie jest jednak wyłącznie pozytywny. Ocena całości tej książki jest raczej ambiwalentna, ale nie ze względu na jej treść czy styl. Po tym jak tylko pierwszy raz zapytałem się mojego taty, kim był Eddy Merckx – i usłyszałem, że to był kolarz, który po prostu wygrywał wtedy, kiedy chciał (ot po prostu) – Merckx był dla mnie kimś w rodzaju mitycznego bóstwa kolarstwa – ósmej muzy. Dwoisty obraz tej książki to kreuje polskie tłumaczenie – tłumacz z uporem maniaka, wziąwszy sobie chyba za punkt honoru, że nie użyje w książce słowa „kolarz” (albo będzie go używał w minimalnym wyłącznie stopniu) – wobec wszystkich wielkich kolarzy tego świata używał określenia „rowerzysta”. Może to tylko mnie drażni, ale moja definicja kolarza różni się nieznacznie od definicji rowerzysty.

W zasadzie tłumaczenie słowa „cyclist” jest jedyną rzeczą w tej książce, do jakiej mam jakieś zastrzeżenia.

Eddy Merckx

Eddy Merckx

Polecam tę pozycję wszystkim sportowcom, nie tylko „rowerzystom”. Przenosi ona ładunek bardzo dużej pozytywnej energii i motywacji. Tej motywacji, którą mistrz Eddy Merckx mógłby obdarzyć cały peleton i jeszcze zostałoby go na parę drużyn reprezentacji Polski w piłce nożnej, żeby mogli wygrywać. Po za tym wszystkim, jest to naprawdę dobra lekcja historii światowego KOLARSTWA.

Eddy Merckx

Eddy Merckx

Reklamy

One comment on “Eddy Merckx – Kanibal

  1. cod mw2 crack multiplayer
    25 września 2014

    Pretty! This was an extremely wonderful article. Thank
    you for providing this information.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 14 listopada 2013 by in CycleBook and tagged .

Nawigacja

Ius et Sport

Koło Naukowe Prawa Sportowego ,,Ius et Sport"

GONKA

Way of cycling

Tour de Warsaw

300 kilometrów na rowerze dookoła Warszawy

Co w prawie piszczy

THE BIG BIKE THEORY