Mick & Bike

THE BIG BIKE THEORY

Endomondo – „FB” dla aktywnych

Endomondo ma szczególne miejsce w moim telefonie – zawsze na ekranie startowym –  przy wymianie telefonu na nowy jest ściągane, jako pierwsze. Programu tego zacząłem używać, jako pierwszego do archiwizacji moich treningów, wycieczek (a nawet czasem spacerów).

Endomondo możne być używane podczas jazdy na rowerze, biegania, jazdy konnej, gry w polo, tańca, pływania, puszczania latawca, czy jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej. Można wybierać spośród 58 sportów i bić swoje życiowe rekordy w każdym z nich.

Do używania tej aplikacji potrzebny jest wyłącznie telefon (smartfon) i na którymś etapie dostęp do Internetu. Można być ciągle podłączonym do sieci 3G, ale także bez przeszkód możemy cały swój trening wprowadzić do Internetu za pomocą domowej sieci Wi-Fi.

Stały dostęp do sieci ma swoje plusy i minusy: znajomi mogą śledzić Twoją aktywność w czasie rzeczywistym, ale jednocześnie znajomi mogą śledzić Twoją aktywność w czasie rzeczywistym. Tzn. za pomocą portalu Endomondo (albo aplikacji na telefon) będą znali Twoją w miarę dokładną lokalizacją. Jeżeli cenisz sobie prywatność podczas jazdy, to po prostu możesz wyłączyć opcję „LIVE”, albo w ogóle wyłączyć Internet na czas jazdy. Jednak jeżeli w domu czeka na Ciebie, żona, dziewczyna, mama, tata chcący zaskoczyć Cię domowym obiadem kiedy wrócisz z przejażdżki, aplikacja i sama funkcja „LIVE” może być tu nieoceniona.

Endomondo oferuje także szereg informacji głosowych, dostarczanych na bieżąco podczas jazdy: o czasie trwania treningu, o przebytym już dystansie, o średniej prędkości, oraz o czasie, w jakim przejechałeś ostatni kilometr – w zależności od tego, co chcesz słyszeć, co jaki dystans chcesz otrzymywać te informacje i czy masz na tyle porządną baterię w telefonie.

Endomondo

W płatnej wersji Endomondo PRO otrzymujemy dodatkowo takie funkcje, które pozwalają na zindywidualizowanie wszystkich informacji i treningów, na jakich nam zależy. Wersja płatna nie jest obecnie jakoś zastraszająco lepsza czy sprawniejsza, nie daje nam super mocy, więc nie trzeba jej kupować natychmiast. Ja wyczekałem moment, w którym play.google.com wrzuciło niesamowitą ofertę i kupiłem swoją wersję PRO za parę groszy. Także polecam bycie cierpliwym jeżeli chcesz być PRO – Endomondo PRO.

Wersja PRO jest troszkę lepsza i uważam, że można w nią zainwestować, jak już sprawdzi się wersję bezpłatną. To jednak nie koniec możliwości wydawania kasy przy okazji używania Endomondo.

Kolejna okazja ku wydaniu pieniędzy nadarza się już przy okazji wizyty na stronie Endomondo.com, która zachęca nas do wykupienia pakietu PREMIUM, dzięki któremu otrzymujemy dostęp do takich opcji jak:

1. Plan Treningowy – czyli instytucja która pozwoli zacząć biegać, szybciej, wyżej i dalej 😛

2. Wgląd do czasu spędzanego w poszczególnych strefach tętna. Aby rejestrować takie dane musisz posiadać pulsometr kompatybilnym z Endomondo.

3. Porównanie treningów – czyli najbardziej motywująca część Endomondo. W tej zakładce można sprawdzić, ile brakuje naszym znajomym, żeby dogonić Twoje rekordy i ile brakuje nam, żeby dołączyć do 5% najlepszych sportowców w danej dyscyplinie na konkretnym etapie.

Endomondo

Endomondo

Największym skarbem w korzystaniu z Endomondo jest kalendarz znajdujący się na stronie portalu, który jest bardzo przejrzysty i łatwo się w nim poruszać. Widać na nim nie tylko odbyte już treningi, ale także (jeżeli korzystacie z wersji PREMIUM) zaplanowane w naszym planie treningowym. Ukazuje nam się on po tym jak już obejrzymy całego naszego „wall’a” z aktywnościami znajomych i przejdziemy do pierwszej zakładki „TRENINGI”.

Endomondo

Endomondo

Poza tym, że Endomondo posiada wszelkie niezbędne funkcje urozmaicające trening, pozwalające zaplanować go i rozłożyć czas przygotowania do jakiegoś eventu, to jest to też (a może właśnie przede wszystkim) miły portal społecznościowy. Abstrahując już od możliwości śledzenia naszych „wrogów” na żywo, bardzo fajną funkcją jest możliwość wysyłania „Peptalk”, czyli dopingujących wiadomości, które są wykrzykiwane za pomocą smartfona – niestety na razie tylko w języku angielskim. Peptalk możemy wysyłać, gdy nasz przyjaciel właśnie jest na treningu i ma włączony Internet.

Endomondo jest naprawdę ogromnym portalem, skupiającym masę zapaleńców – dlatego też jest tak atrakcyjny. Poza możliwością porównywania swoich osiągnięć i liczby treningów ze swoimi znajomymi dzięki Endomondo możemy poznać innych ciekawych ludzi – wybierając się np. na organizowane IMPREZY. Informacje o wszystkich takich wydarzeniach znajdziemy w zakładce o finezyjnej nazwie IMPREZY.

Endomondo

Endomondo

Wchodząc w tę zakładkę znowu pojawia się na naszym ekranie kalendarz, ale tym razem jest on pełen wydarzeń sportowych, do których możemy dołączyć. Najeżdżając kursorem na wybrane wydarzenie pojawią nam się najważniejsze informacje o nim tj. nazwa, dyscyplina i dystans.

Na takim portalu społecznościowym jak Endomondo nie mogło również zabraknąć możliwości dzielenia się ulubionymi trasami. W tym dziale możemy korzystać ze wszystkich tras udostępnionych przez użytkowników Endomondo, z tras udostępnionych przez naszych znajomych i oczywiście z wcześniej przygotowanych w domu swoich ulubionych ścieżek. Wybraną trasę możemy eksportować na naszego smartfona i już się nie zgubimy.

Endomondo

Endomondo

Niezbędnym elementem każdej wycieczki z Endomondo wydają się być również słuchawki. Dzięki nim odsłuchujemy informacje o postępach naszego treningu, dostajemy od znajomych motywujące wiadomości („go go go” – zazwyczaj na tym się kończy), docierają do nas wskazówki o wybranej trasie – którą eksportowaliśmy z zakładki TRASY – i oczywiście możemy słuchać muzyki.

Za każdym razem gdy Endomondo będzie chciało się z nami podzielić jakąś ważną informacją podczas gdy my będziemy słuchać muzyki, utwór zostanie zatrzymany, informacja nam przekazana i melodia znów popłynie do naszych uszu.

Przy dłuższych trasach musimy tylko pamiętać, że muzyka jest bardzo prądożerca i może nam zabraknąć baterii na zarchiwizowanie całej naszej trasy.

Po całym męczącym i (jeżeli odbył się on z Endomondo) udanym treningu możemy podzielić się naszym szczęściem ze znajomymi – nie tylko z tymi którzy korzystają z Endomondo ale ze wszystkimi których zgromadziliśmy na Facebooku, Twiterze czy gdziekolwiek indziej. Możemy nie tylko napisać jak to się zmęczyliśmy i oznaczyć nasz trening za pomocą śmiesznych kratek # # # # # #. Najmilszą częścią jest możliwość dodania zdjęcia, które wykonaliśmy podczas naszej trasy.

Endomondo

Endomondo

Ponadto Endomondo od niedawna umożliwiło robienie zakupów na polskim portalu zakupowym, ale ze względu na to, że nazywa się endomondo.sklepbiegacza.pl to nie będę się o nim rozpisywał zbytnio. Tak na szybko zauważyłem, że można zaopatrzyć się tam w fajne okulary i inne śmieszne akcesoria przeznaczone przede wszystkim właśnie dla biegaczy, choć spokojnie można z niektórych korzystać podczas jazdy na rowerze.

Plus

Po ostatniej aktualizacji aplikacji Endomondo na smartfonie, zakochałem się w niej od nowa. To właśnie ciągłe ulepszanie tego programu sprawia, że jest on tak atrakcyjny. Sztab Endomondo skupił się na wyglądzie  swojego programu na urządzeniach na których jest ono wyświetlane najczęściej i teraz w tym zakresie nie ma już się do czego doczepić. Endomondo wygląda przepięknie.

Od tego momentu nasze Endomondo na smartfonie wygląda nie tylko lepiej – czy nawet idealnie – ale co najważniejsze, teraz wszystkie czynności zarezerwowane kiedyś do wykonywania za pomocą komputera, można zrealizować za pomocą naszego mobilnego urządzenia na którym aktualnie pracujemy.

Reklamy

2 comments on “Endomondo – „FB” dla aktywnych

  1. Pingback: Runtastic Road Bike | Mick & Bike

  2. Pingback: Atak na Mont Kalvaria | Mick & Bike

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 25 listopada 2013 by in Gadżety and tagged , , , , .
Ius et Sport

Koło Naukowe Prawa Sportowego ,,Ius et Sport"

GONKA

Way of cycling

Tour de Warsaw

300 kilometrów na rowerze dookoła Warszawy

Co w prawie piszczy

THE BIG BIKE THEORY