Mick & Bike

THE BIG BIKE THEORY

Ostre Koło – Globalna Kultura

Andrew Edwards i Max Leonard skomponowali piękny album. Na tym właściwie można zakończyć recenzję albumu, bo co można napisać o albumie?
Autorzy „Ostrego Koła” na szczęście dla tej pozycji nie poprzestali wyłącznie na selekcji zdjęć. Piękne i pełne życia zdjęcia wzbogacili tym co jest najważniejsze w tej kulturze – wzbogacili ją o moc, stal, ludzi reprezentujących kulturę ostrego koła. Cała ta książka to ewolucja roweru opowiadana pod kątem późniejszego tworzenia się społeczności ostro kołowców.

„Na początku każdy rower miał ostre koło” – tak zaczyna się pierwszy rozdział książki Andrew Edwardsa i Maxa Leonarda i to jest właściwie esencja tej pozycji. W dalszych częściach książki, autorzy usilnie pokazują wyższość, nie tylko samej maszyny zbudowanej w ten sposób, że może się ona poruszać wyłącznie gdy jej kierowca kręci pedałami, ale samych kolarzy, którzy preferują ostre koło ponad inne rowery z przerzutkami. Autorzy przedstawiają w treści swojej książki herosów kolarstwa, pierwszych championów, pierwsze wyścigi – cały czas nie zapominając o najważniejszym, o pokazywaniu tych przepięknych maszyn.

Duża część książki jest oczywiście poświęcona wyścigom torowym, to jest temu zakresowi kolarstwa z którego kształt zawłaszczyły sobie maszyny ostro kołowców i od którego mają one nazwę.

W książce znalazło się także miejsce do pokazania bezsprzecznie najobiektywniejszej próby dla każdego kolarza wszechczasów tj. jazdy godzinnej. Wspomniano w tym miejscu oczywiście o takich mistrzach jak Eddy Merckx czy Graeme Obree, książka jest na tyle szczegółowa, że na pewno znalazłaby się adnotacja o tym, że w niedługiej przyszłości do walki z jazdą godzinną stanąć chce Fabian Cancellara.

Po raz pierwszy w życiu spotkałem się dzięki tej książce z taką dyscypliną jak Keirin, w której mistrzami są Japończycy którzy tę dyscyplinę stworzyli.

Po przedstawieniu całej niezbędnej dla zrozumienia kultury ostrego koła autorzy opisali najważniejsze dla tej społeczności miasta w których ostre koło zyskało nowe znaczenie. Są to przede wszystkim Nowy Jork, San Francisco, Tokio i Londyn. W tych działach przedstawieni są prekursorzy kultury ostrego koła, ludzie którzy ją tworzyli i nadal tworzą, wyścigi – zwane alley-cat’ami – które ukształtowały sposób myślenia ostro kołowców. Autorzy pokazują także to co jest najważniejsze w tej kulturze, tj. ogromną pracę i wysiłek równoważone dobrą zabawą i pasją.

Z tej książki dowiemy się także tego gdzie i jak zrodziły się wyścigi na rolkach i czy takie wyścigi gdzieś się jeszcze odbywają. Z jaką kadencją i z jaką prędkością pedałują najlepsi w wyścigach na rolkach. Jeżeli jeszcze nie słyszeliśmy o czymś takim jak BikePolo to książka ta przedstawi nam historię tego sportu i połączy go z kulturą ostro kołowców.

Nie ma jednej kultury ostrego koła dlatego książka ta jest tak różnorodna, strasznie trudno zawrzeć tyle treści w tak małej książce, ale dzięki temu, że ta książka zrodziła się z prawdziwej miłości do tej wspaniałej maszyny, jaką jest rower nie możemy narzekać na zbyt krótkie opisy, bo są one o prostu trafne. Dobrze znać troszkę historii wehikułu, który towarzyszy nam w dniu powszednim niemal wszędzie i miło jest także popatrzeć na to, że rower jest prawdziwym dziełem sztuki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 28 grudnia 2013 by in CycleBook and tagged , , , , , , .
Ius et Sport

Koło Naukowe Prawa Sportowego ,,Ius et Sport"

GONKA

Way of cycling

Tour de Warsaw

300 kilometrów na rowerze dookoła Warszawy

Co w prawie piszczy

THE BIG BIKE THEORY

%d blogerów lubi to: