Mick & Bike

THE BIG BIKE THEORY

Strava Cycling – GPS Riding

Coraz więcej i częściej mówi się o programie do archiwizacji treningów o wdzięcznej nazwie Strava. Obecnie na rynku są dwie aplikacje tej firmy – jedna przeznaczona dla biegaczy (Strava Run GPS Running Tracker) i jedna dla kolarzy. Ja na warsztat wziąłem tę drugą z racji tego co jest mi najbliższe.

Strava ma przede wszystkim świetne opinie w środowisku kolarskim. Może troszkę dlatego, że jest prosta i czytelna, nie trzeba posiadać doktoratu z zakresu informatyki, żeby ją szybko i skutecznie używać, jak również jest bardzo dokładna, a może dlatego, że kolarze kochają miłością bezwzględną produkty firmy GARMIN, a ta aplikacja w jakiś magiczny sposób jest z tą firmą łączona. Ma ona stosunkowo mały zakres możliwych wykorzystywanych formatów zapisywanych plików i formaty te w przeważającej większości pokrywają się z zakresem formatów używanych przez zapalonych Gamrinowców. To taka moja teoria dlaczego w środowisku tak poważana jest STRAVA.

Zaczynając z dużego S(egment), trzeba napisać o największym pozytywie tej aplikacji – to jest możliwości porównywania swojego czasu z innymi użytkownikami na różnych odcinkach zwanych Segmentami. Segmenty możemy tworzyć sami albo znajdować w zakładce EXPLORE.
Po prawej stronie wchodząc w tę zakładkę ukaże nam się mapa z zaznaczonymi segmentami, a po lewej stronie widoczne są nazwy tych odcinków wraz z ich długością i stopniem nachylenia.
Wchodząc w detale interesującego nas segmentu zobaczymy także jego długość, średnie nachylenie, najniższy i najwyższy punkt i różnicę między nimi w metrach. Poniżej umieszczono ponownie mapę (tym razem wyłącznie z zaznaczonym segmentem), a jeszcze niżej przekrój elewacji. W ten sposób i na podstawie przedstawionych tam informacji od razu możemy przemyśleć to czy jest to segment ułożony pod naszą nogę, czy jeszcze do niego musimy potrenować?
Poniżej przekroju elewacji jest najważniejsze pole w całej stravie – tj. tablica wyników danego segmentu. Zaczyna się ona (jeżeli już ten segment pokonywaliśmy) od naszej pozycji w stosunku do wszystkich, którzy pokonywali ten odcinek na stravie plus nasz najlepszy czas, a poniżej jest już tablica oficjalna 🙂
Z tablicą wyników możemy sobie powalczyć na wiele różnych sposobów, żeby okazało się że jesteśmy najlepsi . Możemy ją ustawić w ten sposób, żeby pokazywała najlepszych mężczyzn, kolarzy poniżej któregoś roku życia, wyłącznie najlepszy czas dziś, tylko moje czasy, albo tylko czasy osób które obserwuje na stravie.

Przechodząc płynnie do funkcji społecznościach stravy to są one zawężone wyłącznie posiadanymi przez nas znajomymi na tym portalu. Wchodząc na profile naszych znajomych nie dowiemy się tego co jedli wczoraj na obiad, czy jakiego mają pięknego pieska, ale mamy tam informacje które nas zmotywują do większej pracy. Po prawej stronie jest pokazana statystyka porównawcza – nasza i naszego znajomego. Po lewej stronie widnieje piękna ściana wraz z wykresem aktywności naszego znajomego.

Jeżeli to nas jeszcze nie zmotywowało do jeszcze cięższej pracy to strava zupełnie za darmo 😛 daje nam możliwość zmierzenia się z kolarzami z całego świata w ilości przejechanych kilometrów i innych wymyślnych zawodach które znajdziemy w zakładce CHALLENGES.
Tu mamy możliwość przefiltrowania wyzwań w ten sposób, aby pojawiały nam się wyłącznie kolarskie wyzwania, bądź wyłącznie wyzwania dla biegaczy.
Wchodząc już w konkretne wyzwanie naszym oczom znów ukazuje się piękna tabele wyników. Na początku widzimy także kuszące pomarańczowe pole JOIN NOW i ogromny opis tego na czym polega dane wyzwanie. Jeżeli tego nam mało to po prawej stronie powinien być jeszcze regulamin wyzwania i to co w wyzwaniu najsłodsze czyli o co gramy – „Prize Information”:D

źródło filmu: http://bikesnobnyc.blogspot.com/

Ale jeżeli jesteśmy wyjątkowo niezmotywowani, bo ciężko przepracowaliśmy cały rok, a święta były wyjątkowo syte i długie – strava wymyśliła i z tej sytuacji wyjście. Tym razem już musimy im troszkę za to zapłacić wykupując pakiet premium ($6 za miesiąc, albo $59 za rok).

Ale wtedy mamy dostęp do takich możliwości jak


Ustawienie celu treningu (Ilości kilometrów) i śledzenie naszego postępu, albo ustawienie czasu dla swojego ulubionego treningu, żeby go pobić.

Ponadto można także tworzyć własne filmy latem, przechowywać je na stravie i korzystać z nich podczas treningów na trenażerze (przynajmniej z tego co zrozumiałem, bo nie korzystałem z tej opcji).

 

Co więcej można będąc PREMIUM na stravie porównywać wszystko ze wszystkim, mając masę tabelek, wykresów, swoich ścieżek GPS itp.

Będąc szczęśliwym posiadaczem pulsometru bluetooth – trenując z smartfonem, bądź Garminowskiego – kompatybilnego z licznikiem Garmin można zobacz swoje strefy tętna, które pokażą Ci dokładnie, jak ciężko pracujesz.

Korzystając z wersji PREMIUM jak we wszystkich tego typu programach, firma strava uchyli Ci nieba, za twoje ciężko przetrenowane i wydane $6. Ale strava akurat pięknie działa i nie sprawia żadnych problemów nawet gdy nigdy nie popatrzysz na pomarańczową zakładkę która sprawia te wszystkie cuda.

Strava to porządna aplikacja, która naprawdę bardzo mocno motywuje do wysilonych treningów, moim zdaniem jest o niebo lepsza od endomondo, które jest dla mnie idealne. Strava to coś co wyprzedza inne aplikacje tego typu – taki prorok googleplay, czy istore. Nie ma właściwie w stravie żadnych minusów, po za tym, że zjada baterię – co czynie wcale nie szybciej niż np. endomondo, a jest dokładniejsze.

Najważniejsze w programach które pomagają i ułatwiają prowadzenie i planowanie treningu jest dla mnie, żeby były przejrzyste i łatwe do obsługi z poziomu smartfona. I tu strava mnie nie zawiodła, wszystkie funkcje jakie tylko proponuje strava online na komputerze są również dostępne w zakładce w lewym górnym rogu naszego telefonu.

Reklamy

One comment on “Strava Cycling – GPS Riding

  1. Pingback: Runtastic Road Bike | Mick & Bike

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 7 stycznia 2014 by in Gadżety and tagged , , , , .
Ius et Sport

Koło Naukowe Prawa Sportowego ,,Ius et Sport"

GONKA

Way of cycling

Tour de Warsaw

300 kilometrów na rowerze dookoła Warszawy

Co w prawie piszczy

THE BIG BIKE THEORY